Cassiber

Christoph Anders (spev, syntezátory, gitara)
Chris Cutler (bicie, hluky, spev)
Heiner Goebbels (klávesy, gitara, basgitara)
Alfred Harth (saxofón, trombón, klarinet)

    Britská kapela považovaná za jedno z najinvenčnejších zoskupení z okruhu Rock In Opposition. Ich prvé dva albumy patria k tomu najlepšiemu v rámci improvizácie. Začiatky kapely siahajú až do roku 1977.
   Výsledkom prvej štúdiovej session sa stalo 2EP "Man Or Monkey?", ktoré uzrelo svetlo sveta v roku 1982 (Riskant Redcords(. Album sa stretol s obrovským úspechom najmä v Nemecku, co im ešte v tom istom roku zabezpecilo pozvánku od organizátorov Frankfurtského jazzového festivalu, kde ich vystúpenie patrilo medzi fanúšikmi najocakávanejšie. Kapela sa sústredovala v prvom rade na to, ako skladby z albumu, ktoré vznikali absolútne spontánne, bez akýchkolvek notových záznamov, co najlepšie odohrat aj naživo bez toho, že by si ich museli naštudovat, respektíve dopredu naskúšat. Skrátka, bolo jasné, že na koncerte sa do skladieb dostane množstvo nových, improvizacných prvkov, avšak kapela chcela, aby songy ludia spoznali. Podla tohoto vzoru koncipovali všetky svoje vystúpenia v nasledujúcich troch rokoch, až v 1986-m sa Harth rozhodol kapelu opustiť.
    Cassiber teda pokračoval ako trio s tým, že v budúcnosti sa chcú ovela viac sústrediť ako na koncerty, tak i na prácu v štúdiu. V nasledujúcich rokoch spolu s hosťami Hannesom Bauerom a Dietmarom Diesnerom koncertuje na takmer všetkých významných hudobných festivaloch nielen v Európe. Popri tom stihli nakrútiť tri vynikajúce, kritikou veťmi vysoko hodnotené albumy. Ich úspešná existencia sa skončila v roku 1992, ked sa členovia skupiny dohodli na to, že každý z nich sa vydá po vlastných muzikantských chodníckoch. Napriek tomu kapela svoj rozpad nikdy oficiálne neohlásila.
    O šest rokov neskôr sa na pulty dostáva záznam z ich koncertu v Tokyu z októbra 1992, na ktorom si ako hosť zahral japonský saxofonista Shinoda Masami. Druhý disk "Live In Tokyo" obsahuje remix koncertu z dielne renomovaného avantgardno-elektronického projektu Ground Zero, na ktorom sa podielal Yoshide Otomo. Sound kapely je na nom posunutý do úplne nových dimenzií, s energickými minimalisticko-ambientnými prvkami.
    Posledný koncert Cassiber sa uskutočnil 13. decembra 1992.

Diskografia:


Beauty And The Beast (1984)

Perfect Worlds (1986)

A Face We All Know (1988)

Live In Tokyo (2CD 1998)